fbpx
Search
Close this search box.

כתר זירקוניה

כתר זירקוניה הוא כתר שהפופולריות שלו עולה, מה ההבדל בינו לבין כתרים אחרים?

כתר הוא תותב שתפקידו לשמר את שלדת השן הקיימת או המושתלת, והמבנה שלה. הרופא מקבע את הכתר בדרך כלל לאחר טיפולים כגון סתימות למיניהן, טיפולי שורש, השתלות שיניים ועוד.

בניגוד לתותבים אחרים, כתרים הם קבועים, הם אינם נשלפים, הם מקובעים על המבנה שיועד להם באופן ספציפי על ידי רופא השיניים, והם אינם אמורים לנוע אלא אם הרופא המטפל מבצע בהם שינויים.

סט של כתרי זירקוניה קדמיים בפה של מטופל
סט של כתרי זירקוניה קדמיים בפה של מטופל

תפקידם של כתרים הוא לשמר את השן לאורך זמן לאחר שהתבצע בה טיפול מורכב, כתרים יכולים להתלבש על מבנה שנעשה בשן קיימת או במבנה מבוסס שתל לאחר השתלת שיניים.

מהו תפקיד הכתר בשן?

כתר נועד לכסות באופן מלא חלקי שיניים פגומים, ליישר שיניים או לתקן פגמים אסתטיים נוספים ועוד.

כמו כן, ניתן להניח את הכתר על גבי שתלי שיניים מסוגים שונים על מנת לעזור לשן לתפקד בצורה יעילה ביותר או בתור תותב זמני.

כתרי חרסינה או קרמיקה הם אלה היכולים לדמות בצורה הטובה ביותר את הגוון הטבעי של צבעי השן. אולם קיימים סוגי כתרים אחרים, כאלה המבוססים על זהב וסגסוגות מתכת אקרילית. חשוב לציין שסוגים אלה, של מתכת אקרילית הם בדרך כלל חזקים יותר מכתרי החרסינה, ומומלצים עבור כתרים לשיניים אחוריות.

סוגי הכתרים הקיימים

כתרים העשויים מפלדת אל-חלד

אלו הם כתרים טרומיים המתלבשים על  שיניים קבועות בעיקר ככתר זמני. הכתר מספק הגנה לשן או למילוי השן בזמן שהכתר הקבוע מיוצר במעבדה. עבור ילדים, כתרים אלה משמשים בעיקר לתבנית התאמה המורכבת מעל השן הראשונית.

הכתר מכסה את אזור השן כולה ומגן עליה מפניה ריקבון עתידי וטראומה. כאשר השן הראשונית יוצאת, כדי לפנות מקום קבוע לשן הצומחת, הכתר נופל באופן עצמאי. באופן כללי, כתרים של תערובות מתכת מיוצרים לילדים, משום שהם אינם מצריכים מפגשים מרובים לאחר מתן הטיפול, וכן העלויות זולות יותר.

כתרים העשויים מסגסוגות של מתכת 

הסגסוגות בכתרים הללו מכילות תכולה גבוהה של זהב או פלטינה. כתרי מתכת אלה, נוטים להחזיק מעמד בצורה טובה ולאורך תקופת זמן ארוכה. כמו כן, כתרי מתכת לעתים רחוקות נשברים או נשחקים. הצבע של הכתר הוא החיסרון העיקרי, הצבע אכן בולט ושונה מכל גווני השיניים הקיימים בחלל הפה, לכן נהוג להשתמש בכתרי מתכת עבור השיניים האחוריות.

כתרי חרסינה

אלו הכתרים הסטנדרטיים שלכולנו מכירים, כתרים אלו באים במגוון גוונים, המתאימים לשיניים של המטופל. לכתר אכן ישנו יתרון אסתטי על פני כתרי המתכת, אך זה מגיע על חשבון העמידות שלהם כנגד מפגעים. כתרי החרסינה שבירים בהרבה מכתרי מתכת, כמו כן הם רגישים לשחיקה. כתרי חרסינה הם הפתרון המתאים עבור שיניים קדמיות בדרך כלל, כמובן כתרי חרסינה יכולים להיבנות על גבי השיניים האחוריות, אולם רצוי שיתווסף להן גשר או קיבוע מתכתי.

חרסינה מאוחה למתכת

עוד אפשרות הקיימת בשוק היא כתר חרסינה בשילוב מתכת, זהו כתר עמיד יותר מחרסינה, אך עדיין אסתטי יותר מכתר סגסוגות מתכת. השילוב של השניים יוצר כתרים חזקים יותר בעלי מראה טבעי יותר מכתרי מתכת, אך הוא עדיין חשוף לפגימות שכל כתרי המתכת חשופים אליהן.

סטים של כתרי זירקוניה וחרסינה
סטים של כתרי זירקוניה וחרסינה

כתר חרסינה מאוחה לזירקוניה

כתר זה משלב בין העמידות הגבוהה של החומר המינרלי זירקוניה, לבין האסתטיות של החרסינה. בסיס הכתר הנו זירקוניה ומעליו יצוקה שכבה של החרסינה שניתן להתאים אותה לגוון השיניים באזור של הכתר.

כתרי האי-מקס 

הם סוג מיוחד של כתרי חרסינה דחוסה, והם נחשבים ככתרים יקרים יותר, אך מעוד עמידים ואסתטיים. כמו כתרי הזירקוניה, הגוון הסופי המתקבל מתאים בצורה מושלמת לגוון הטבעי של השן, והוא גם אחד הגורמים שהופך את סוג הכתרים הללו לפופולריים.

כתרי האי-מקס נחשבים לאפשרות טובה עבור שיניים שעברו נזק רב או הוכתמו בעבר. כתר האי-מקס דומה מאוד לכתר החרסינה אולם הוא שונה מבחינת כוח הסיבולת של הכתר. חומרים מיוחדים משולבים בבסיסו עם תוספות המקנות לו כח ועמידות יוצאי דופן.

הכתר עשוי מגוש אחד של ליתיום ומעט קרמיקה, שהותאם במיוחד לעמידה בלחצים גבוהים.

כתר זרקוניה טהור 

כתרי זירקוניה הם הכתרים האולטימטיביים, הם משלבים עמידות יוצאת דופן, אסתטיקה והם גם זולים יותר מהאי מקס. הם לא משנים את צבעם, הם לא נשחקים והם שומרים על המבנה גם בתנאים קשים. כתרי הזרקוניה הם עמידים יותר לטווח הארוך ונוחים יותר להתאמה על גבי אזורי השן. בנוסף, לכתרי זירקוניה יש מראה שקוף, מה שאומר שלא תוכלו להבחין בינן לבין השיניים הטבעיות שלכם!

הזירקוניה הוא חומר חזק התואם המגיב באופן נפלא לגוף האנושי. זירקוניה ידועה בשימושיה הנרחבים ביישומים רפואיים מתחומים שונים למשל מפרקים מלאכותיים בשל הסיבולת הגבוהה של החומר ללחץ.

כיצד כתר זירקוניה מותאם ונבנה?

זירקוניה הוא חומר מיוחד הדומה ליהלום. כתרי זירקוניה עשויים מחומר ידידותי לרקמות בחלל הפה, חומר חזק ועמיד מאוד לשחיקה בעל תכונות אופטיות המדמות את גווני השן הטבעית. זירקוניום דו-חמצני, המכונה זירקוניה, מוכר מאוד בעולם רפואת השיניים ויש בו שימושים נוספים בגלל המרקם הקרמי שלו כמו ייצור שתלים דנטליים.

תהליך היצירה של כתר זירקוניה דומה לכל שאר תהליכי הייצור של הכתרים האחרים שהוזכרו. אולם הוא שונה בשני שלבים, בשלב ההכנה ובשלב ההתאמה.

השלב הראשון הוא השלב בו השיניים נמדדות ומתבצעות לגביהן הערכות שיעזרו לבנות את תבנית הכתר. רופא השיניים ישוחח עמכם בנוגע לכל התהליכים וילווה אתכם עד שהכתר יונח בבטחה במקומו.

הכנה השן כרוכה בניקוי השן לפני שינוי צורתה, הקטנתה בעזרת מקדח קטן. שבב קטן של השן מוסר תחת השפעתה של הרדמה מקומית, וכך מובטחת הצורה הנכונה והמדויקת למבנה עליו יונח בעתיד הכתר העתידי.

 
מבנה כתר עליו ניתן להלביש כתר זרקוניה או חרסינה

המטופל יתבקש לנשוך תבנית דמוית פלסטיק על מנת לקבל המחשה משוערת של מבנה הכתר. תבנית זו נשלחת הישר למעבדת השיניים ושם מיוצר הכתר.

השלב השני הוא שלב מדידות הכתר החדש. השן אשר תכוסה על ידי הכתר הנ”ל, מוברשת באמצעות חומצה דנטלית מיוחדת אשר מגרדת את פני השטח ומגבירה את ההיקשרות בין הכתר לשן.

 

לאחר מכן, הכתר יותאם לשן. רופא השיניים יבדוק את המראה שהתקבל לפני ההטבעה הסופית של האזור. חשוב לציין כי הטיפול בכתר זירקוניה הוא זהה לכל טיפול אחר בכתרים האחרים.

למה כדאי יותר כתרי זירקוניה?

כתרי זירקוניה עדיפים על כתרים אחרים מכמה סיבות:

מבחינת סיבולת כתרי זירקוניה מחזיקים מעמד זמן ממושך יותר מאשר סוגי כתרים אחרים.

מבחינת אסתטיקה הכתרים הללו מעניקים גוונים מיוחדים ששום חומר אחר אינו מצליח לספק, התוצאות מרהיבות ואי אפשר להבדיל בין כתר זירקוניה לבין שן מקורית כפי תציינו.

כתר הזירקוניה שומר טוב יותר על השן הקיימת הכתר דורש הכנה מינימלית בלבד, מה שאומר שמבנה השן המקורית נשמר מתחת לפני הכתר. חשוב לשמור על כמה שיותר חומר שן טבעי מפני שבעתיד הרחוק, רופא השיניים יצטרך להסיר את הכתר וכנראה תזדקקו לטיפול נוסף, ככל שיהיה יותר חומר שן איכותי מתחת לכתר, כך יהיה קל יותר לרופא לשמר אותה . כמו כן, לא קיים שום חשש לגבי הופעתן של תגובות אלרגניות שונות, חומר זה בטוח לשימוש והוא נחשב למועדף ביותר על ידי רופאים והמטופלים כאחד.

מתי רופא השיניים ממליץ על כתרים בשן או בשורת שיניים?

 • כאשר ישנו צורך למלא חלל עמוק וריק, במצב שבו אין מספיק חומר שן לבצע עמו סתימה פשוטה.
 • להעניק הגנה לשן חלשה, במצב בו קיים חשש מפני שבר.
 • כדי לשחזר שן שנשברה.
 • ככיסוי לשתלי שיניים.
 • ככיסוי לשן חדה, או פגומה מבחינה אסתטית.
 • ככיסוי לשן שעברה טיפול שורש.
 • על מנת שיהיה קל יותר להניח גשר, במקרה ויש צורך.

תהליך התקנת וקיבוע הכתר בשן

ראשית כל, לפני התעסקות כלשהי בכתר, הרופא מוודא שהבסיס למבנה הכתר מוכן לעבודה, הרופא ישייף חלקי שן טבעית ויתאים אותם לכתר באופן מדוייק. לאחר השיוף, רופא השיניים יערוך הטבעה של השן (או השיניים) לתוך תבנית בכדי לדעת את מידותיו של הכתר העתידי. אם הרופא בחר להשתמש בחרסינה, הוא ינסה להתאים את צבעה לצבע הטבעי של השן.

מעבדת השיניים תעבוד על פי תבנית החיקוי שנלקחה מהמטופל בכדי לייצר את הכתר. בזמן שמכינים את הכתר במעבדה, יונח כתר זמני על גבי השן שנשארה. ברגע שהכתר מוכן, הכתר הזמני יוסר, והכתר החדש יקובע על אזור מבנה השן שנותרה.

כמה זמן כתר בשן מחזיק מעמד?

ברוב המקרים, כתרים נוטים להחזיק מעמד לאורך כל חיי המטופל. אולם לפעמים נוצרים מצבים מיוחדים שבהם הם נשחקים ונופלים. הדגשים העיקריים שצריכים לעקוב אחריהם על מנת להבטיח שהכתר יחזיק מעמד לאורך זמן הם:

 1. להקפיד על היגיינת פה טובה.
 2. לשמור על חניכיים חזקות.
 3. להמשיך לצחצח את השיניים בעזרת משחה עם ריכוז פלואוריד גבוה לפחות פעמיים ביום.
 4. עדיף להימנע מלעיסה של מזונות קשיחים, קרח וכו’.
 5. כמו כן חשוב להקפיד לבקר אצל רופא השיניים והשיננית באופן קבוע ועקבי למען טיפולים רגילים ולמען הסר ספק.
כתרי חרסינה וגשר כתרי חרסינה

האם ההליך כואב?

פיסול המבנה, טיפול השורש הנלווה ועוד לא הופכים את ההליך לנעים במיוחד. אולם הטיפול נעשה תוך מתן זריקת הרדמה מקומית באזור המטופל.

מאחר והטיפול עצמו אינו גוזל זמן רב לא תרגישו כאב רב מדי, אולם בימים שלאחר מכן אתם עלולים להרגיש אי נעימות ואף נפיחות או לחץ באזור, אך התוצאה כמובן שווה את כל התהליך, לאחר התהליך תהיה לכם שן חדשה ותפקדת בפה שתרגיש טבעית ושתישאר שם בשאיפה לכל חייכם.

תהליך ההחלמה והתחזוקה שוטפת של כתר זירקוניה – וכתרים אחרים

לאחר התקנת הכתר לא תזדקקו לטיפול מיוחד, אולם חשוב לזכור שלא מספיק לכסות את השן בכדי להגן עליה, היא איננה מוגנת מפני ריקבון או מחלות זיהומיות. לכן, חשוב להמשיך ולעקוב אחר הוראות ההיגיינה הבסיסיות, ובזמן הצחצוח, הקפידו להבריש את אזור השן המכותרת, בייחוד במפגש בינה לבין החניכיים, זהו אזור שנוטה לצבור חיידקים במהירות, הקפידו לצחצח שיניים פעמיים ביום במשך חודשיים לפחות.

קשת כתרי זירקוניה

איך להמנע מפגיעה בכתר הזירקוניה שלכם

כתרים נבנו לשרוד בסביבה העוינת של הפה שלנו, אבל הרגלים לא בריאים, הזנחה ומחלות יכולות להשפיע על יציבות הכתר ואף כתר זירקוניה לא יכול לשרוד את כל המבחנים, כמו שאומרים הזמן עושה את שלו.

לכן חשוב לזכור שהטיפול בפה שלכם לא מסתיים כאשר אתם יוצאים מהמרפאה, יש להמשיך ולשמור על היגיינת פה, להקפיד על תזונה מאוזנת ולמנע ממזונות קשיחים מידי. ארגנו לכם רשימת המלצות שמאוד מומלץ לעקוב אחריהן:

לאחר ביצוע הטיפול אזור השן המכותרת יכול להיות פגיע מאוד, במצבים מסוימים אתם אף יכולים לחוש לחצים וכאב. אם יש חיבור בין השן שכותרתה ועצב כלשהו, אף תוכלו לחוות רגישות מסוימת למצבי קור וחום שונים בחלל הפה.

במקרים אלו רופא השיניים שלכם יכול להמליץ על הצטיידות במברשת ומשחת שיניים שונות לטיפול באזורים בעלי רגישות גבוהה. כמו כן, אם אתם שמים לב שאתם נושכים או נוגסים לעצמכם את הלשון, יכול להיות שהכתר הונח בצורה גבוהה מדי על גבי השן. במקרה כזה עליכם לפנות לרופא השיניים שיוכל לתקן את הטיפול הקודם.

כתרים סדוקים

קיימים מצבים שבהם כתרי חרסינה יכולים להישחק או להישבר. אם הסדק קטן, שרף מרוכב יוכל לתקן את הסדק, זהו תיקון שבשגרה ואין צורך להתרגש ממנו. אולם אם הסדק עמוק יותר, רופא השיניים יצטרך להחליף את הכתר.

כתרים רופפים

ישנם מקרים בהם חומרי הכתר נשטפים מתחת לפני הכתר. במצב שכזה הכתר מתרופף ומאפשר לחיידקים ומזהמים למיניהם להתקבץ באזור. ברגע שחיידקים מצטברים בבסיס הכתר, הם פוגעים בשן ועלולים להוביל לריקבון השן ודלקת. אם אתם מרגישים שהכתר מתרופף, קבעו תור במהירות אצל רופא השיניים.

כתרים שנפלו

לפעמים חלק מן הכתרים נושרים. לרוב הדבר קשור באי התאמה מלכתחילה של הכתר לשן, חוסר בחומרי כתר, או מבנה מזערי מדי של השן שאליו לא יכול הכתר להתחבר בצורה טובה.

במקרה כזה, יש לנקות את הכתר ולשטוף את החלק הקדמי של השן. במצב זה עליכם לקבוע תור בדחיפות בשביל שרופא השיניים יספק למבנה השן החשוף כיסוי זמני. ייתכן שניתן יהיה להחזיר את הכתר למקומו, אך אם לא, יידרש כתר חדש. במקרה שתצטרכו כתר חדש הרופא יקבע כתר זמני עד שיגיע הכתר החדש שלכם מהמעבדה.

כתרים ותגובות אלרגיות

מאחר והמתכות שבהן משתמשים בבניית הכתר הן לרוב תערובות וסגסוגות של מתכות שונות, יכולות להופיע תגובות אלרגיות, אך חשוב לציין כי הדבר נדיר ביותר.

הופעתו של קו כהה על השן עם הכתר בסמוך לקו החניכיים

תופעה זאת מתרחשת לא מעט ואין מה להתרגש ממנה, היא מתרחשת במיוחד אם השן כותרה בתערובת מתכת כלשהי. קו זה מופיע במפגש בין הכתר לחניכיים שלכם. אם לא תרצו להשאיר אותו, רופא השיניים יצטרך להחליף את הכתר לכתר של חרסינה, קרמיקה או זירקוניה.

האם ניתן לקבע כתר זירקוניה בילדים?

על כל רופא שיניים להחליט באופן אישי, על פי שיקוליי עלות תועלת, ושיקולים בריאותיים, מהו הטיפול הנכון ביותר עבור המטופל שלו. באופן כללי, ניתן להתקין כתר זירקוניה על שיני ילדים, אך לא על גבי שיני חלב. תהליך התקנת כתר הזירקוניה נחשב למורכב יותר מכתר רגיל ולכן, יש צורך במיומנות גבוהה של הרופא, ניסיון ומכשור מתאים. בנוסף, יש את העניין של העלות, כתרים אלו יקרים יותר מכתרי חרסינה.

התקנת כתר זירקוניה עשויה להיות בעייתית במקצת בילדים ולהשתנות לפי הצרכים הבריאותיים של הילד, לדוגמה כאשר יש צורך בכתר הוא על שן טוחנת ומכיוון שהיא שן חלב היא לא מותאמת למיקום הנוכחי שלה, או כאשר קיבוע הכתר מתבצע על שן קטנה יותר שאינה יציבה מספיק בשביל לתמוך בכתר.

על מנת לקבל תשובה חד משמעית בנושא מומלץ לפנות אל רופא השיניים שלכם ולהתייעץ עמו.

עלויות של כתר זירקוניה, כתר חרסינה וכתר אי-מקס

כתרי מתכת וחרסינה כפי שציינו זולים יותר מכתרי זירקוניה ואי-מקס, אבל המחיר מגלם בתוכו את טיב החומר, עמידותו, והחיסכון בטיפולים חוזרים:

אם אתם זקוקים לכתר, בין אם כתר זירקוניה או כל כתר אחר, הרימו צלצול או קיבעו תור במרפאת השיניים של ד"ר אברבוך ונשמח לטפל בכם!

ד"ר אברבוך – מרפאת שיניים

רופא שיניים, ומייסד המרפאה

ד”ר אלכסנדר אברבוך הנו רופא שיניים D.M.D, בעל ניסיון רב בהשתלות וניתוחים מורכבים. הוא מייסד מרפאת השיניים של ד”ר אברבוך בראשון לציון והבעלים. תושבי ראשון לציון והסביבה מכירים אותו, את עבודתו ואת תרומתו לקהילה. תחת ידיו האמונות עברו אלפי מטופלים והיד כמו שאומרים, עוד נטויה.

עקבו אחרי

לקוחות ממליצים