fbpx
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

Dental coating

ציפוי שיניים מתקן שיניים עקומות, סוגר רווחים בין שיניים וצובע שיניים צהובות בלבן

ציפוי שיניים הוא בעיקרו הנחת שכבות של חומרים מתקדמים על גבי השיניים, באזורים שונים בחלל הפה ולצרכים שונים.

לא כל ציפויי השיניים הם לצרכים אסתטיים, ישנם דוגמאות כמו ציפויי שיניים טוחנות, טיפול שבו מגנים על משטחי הלעיסה של השיניים הטוחנות וכן על השיניים הקדמיות.

טיפול זה אפקטיבי במיוחד באזורים בהם קיימים חריצים שנראים כמעין סדקים טבעיים במבנה השיניים, אם חריצים אלו עמוקים מדי או קשים לניקוי וטיפול יום-יומי יצטברו באזורים אלו חומצות המופרשות על ידי חיידקים, חומצות אלו פוגעות במבנה השן ויוצרות חורים בשיניים.

איטום השיניים יכול להוות הגנה מעולה ולתפקד כבידוד עבור השיניים מגורמים הפוגעים בן. במקרים נוספים הציפוי נעשה במטרה לטפל בפגמים אחרים כגון עקמומיות, הגנה על שיניים בעלות אימייל פגוע, מרווחים גדולים בין השיניים, ושיניים שבורות.

איך מצפים את השיניים ובאילו חומרים?

לשיניים שלנו ישנה מעטפת המגינה עליהן באופן טבעי בשם אמייל, מעטפת זאת הנה מבוססת סידן והיא נחשבת כחומר הכי קשוח בגוף האדם, אבל קשיחותו של החומר גם משמשת כבסיס להתפרקותו. במהלך השנים, האמייל נשחק בגלל סיבות רבות וחיידקים מתרבים להם בפינות שבהן האמייל נסדק.

האמייל כאמור אינו נסדק רק בקדמת השיניים, השיניים מורכבות מכמה חלקים, והחלק שעליו ממוקם רוב האמייל נקרא הכתר והוא החלק שדורש שכבת מגן או אסתטית חדשה.

בשביל להתחיל בטיפול, יש לוודא שהשכבות הקודמות של השן לא מפריעות לשכבה החדשה שתודבק, ראשית יש לנקות את כל הפה ביסודיות, לשטוף את השיניים ולייבשן. לאחר מכן חומר חומצי מונח על גבי השן במשך כמה שניות ולאחריו מתבצעת בפה שטיפה נוספת.

כיצד ציפוי שיניים מורכב על השן
כיצד ציפוי שיניים מורכב על השן

לאחר מכן, חומר איטום נוזלי מונח על השן בצורה שתגרום להתלכדות בריאה והתקשות השן, לפעמים זה יעשה באמצעות איטום דו-רכיבי המתקשח בעצמו ואינו זקוק להתערבות חיצונית).

לאחר שהתקשה, מקבל חומר האיטום מראה פלסטי יציב ומאפשר ללעוס עם השן שוב ללא בעיה.

ישנם כמה חומרים שמשתמשים בהם לציפוי שיניים, להלן כמה סוגי ציפויים.

 

ציפוי שיניים באמצעות חרסינה

ציפוי החרסינה סטנדרטי מוצמד לשיניים המיועדות באמצעות חומרי הדבקה דנטליים מיוחדים, חומרים אלו עוזרים לקבע את הציפוי ומונעים ממנו לזוז בעתיד.

ציפוי זה עשוי מהחומר ממנו מיוצרים כתרים. תוך שני מפגשים בלבד תוכלו להשיג תוצאות מרהיבות. כמו כן, הטיפול דורש הסרה מינימלית של שן באמצעות שיוף .

ציפוי זה מותאם במיוחד לשיניים שלכם במרפאה בתהליך דו שלבי:

בשלב הראשון הוא שלב בדיקת השיניים והערכת מצב קיים אצל כל מטופל. לאחר מכן, האזור יורדם תוך שימוש בהרדמה מקומית, בטיפולים מלאים יותר ישנם מטופלים המתעקשים על טיפול שיניים בהרדמה מלאה על מנת לא להרגיש את הטיפול.

כעת, על רופא השיניים לשייף את השן או השיניים המותאמות לציפוי. הרופא ייצור תבנית דגם פלסטיק אשר ישמש כתבנית עבור מעבדת השיניים, שם מיוצר הציפוי העתידי שמודבק לצד החיצוני של השן במהלך הטיפול השני. תהליך ההכנה יימשך כמה שבועות.

בשלב השני נערכות מדידות של הציפוי על גבי השיניים. לפני הנחתו, הרופא ישטוף את חלל הפה ביסודיות באמצעות חומצה אשר עוזרת בתהליכי הקליטה של הציפוי על גבי השיניים.

לסיום, רופא השיניים יערוך ניקויים ושיופים אחרונים על מנת שתוכלו ליהנות משיניים מרהיבות וחיוך מושלם!

 כמה שנים מחזיק ציפוי החרסינה בפה?

איטום השיניים באמצעות ציפוי חרסינה נוטה להחזיק מעמד שנים רבות, במידה ויש צורך אפשר לשים איטום שיניים חדש על שיניים בודדות ולהחליף שכבות שנפגמו. לאחר תהליך האיטום, לא תזדקקו לעשות שום דבר מיוחד, לאחר שהאיטום מתקשה, נגמרה המלאכה! תוכלו לשתות ולאכול כרגיל.

כמובן שחשוב שתמשיכו לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום (כך אנו מקווים, למרות ששכבת האיטום אכן מבודדת מחיידקים וזיהומים, חשוב להמשיך ולהקפיד על צחצוח שיניים יסודי וקבוע שכן חומר הפלואוריד המצוי במשחת השיניים מסייע להגן על כל משטחי השן בחלל הפה מפני ריקבון ומחלות.

אנחנו ממליצים לבדוק את ציפוי השיניים שלכם בבדיקה שגרתית שתיערך כל שישה חודשים, בדיקה זאת נערכת בשביל לוודא שמבנה הציפוי תקין ושאין התרופפות.

ציפוי שיניים לומינרס

הציפוי השני, הוא ציפוי חרסינה לומינרס, אשר הגיע מארה”ב והשתלב בתעשייה בעשור האחרון. ציפויי הלומינרס דומים לכל שאר הציפויים, הדבר העיקרי שציפוי זה מחדש הוא בנוגע לעובי הציפוי, אשר דק יותר באופן משמעותי, וכן תהליך ההכנה לקבלת התוצאה המיוחלת הוא זריז יותר.

את סוג הציפויים הנ”ל אפשר להניח על גבי השיניים הקדמיות, על מנת להסתיר פגמים אסתטיים נפוצים. הם שימושיים מאוד בכל הנוגע להסתרת פערים בין השיניים והסתרת כתמים הנגרמים על ידי צריכת משקאות מכתימים כמו; תה, קפה או אלכוהול.

ציפוי הלומינרס הוא סוג דקיק של ציפוי חרסינה. אפשר להשוות את דקותו לעוביים של עדשות מגע, הוא מאוד נח ללבישה וכמעט לא מורגש בחלל הפה.

יתרונות של ציפוי הלומינרס

היתרון הבולט של ציפוי זה על פני ציפויים אחרים, הוא קלות ההתאמה שלו לשן, הציפוי פשוט מותאם ומונח ישירות על גבי השן. ואתם לא תצטרכו לעבור טיפול ארוך ומייגע, רופא השיניים משייף בזהירות את השן בעזרת מקדח קטן. ולאחר מכן, יסיר את החלק ששויף ויכניס במקומו חלק זהה בעוביו של ציפוי הלומינרס.

יתרון נוסף של ציפוי זה, הוא שלא נגרם שינוי משמעותי במבנה השן שעל גביה מונח הציפוי. דבר זה מהווה יתרון לעתיד הרחוק, אם ייווצר צורך בהסרת הציפוי והתאמתו מחדש.

ציפוי לצרכי הלבנת שיניים
ציפוי לצרכי הלבנת שיניים

חסרונות של הלומינרס

  • עלויותיו של ציפוי הלומינרס הן גבוהות במקצת מהציפויים האחרים, חומר זה דק יותר והרבה פחות מורגש ולכן יקר יותר.
  •  
  • ציפוי שיניים באמצעות לומינרס אינו מתאים לכל אחד, בשביל להיחשב כמועמד מתאים עבור הטיפול, עליכם להיות בעלי בסיס של שיניים חזקות ובריאות. אם בריאות השיניים שלכם פחות ממושלמת, למשל אם הינכם סובלים מבעיות חניכיים, הטיפול לא יימצא מתאים עבורכם ותזדקקו לציפוי אחר.

ציפוי הלומינרס אינו מגן על שן פגומה או מזוהמת מפני ריקבון, כמו כן דלקות חניכיים יכולות למנוע מן הציפוי להידבק כראוי לשן.

כיצד הלומינרס מותאם?

ובכן בקלות במהירות. אין צורך בשום הכנה מוקדמת; רופא השיניים מתאים את ציפי הלומינרס היישר על השן, ויבצע שיוף סופי על גביה על מנת לקבל תוצאה מושלמת.

חשוב לציין שתוצאותיו הטובות של התאמת  ציפוי לומינרס נצפו כאשר הציפוי הותאם לשיניים הנמצאות בשורה העליונה של הלסת.

האם ציפוי שיניים באמצעות לומינרס כואב?

איטום השיניים הוא הליך פשוט שאינו כרוך בכאבים כלל. מאחר והאיטום מתבצע על ידי הנחת חומר נוזלי על השיניים והמתנה להתקשחותו, הוא אינו כולל שום שימוש באמצעי חיצוני שיכול להחשב ‘מכאיב’. לאחר הנחתו החומר מתייבש בתוך מסגרת התבנית דמוית הפלסטיק, החומר הוא בלתי נראה ואינו מרגיש שונה ממשטחים של השיניים הטבעיות שלכם.

עלויות ציפוי שיניים לומינרס

יש להזמין את ציפוי חרסינת הלומינרס מארה”ב מאחר והוא אינו מיוצר בארץ, ולכן מחיר הטיפול יקר יותר מהציפויים האחרים.

ציפוי שיניים למינייט

עשוי מחומרים מתקדמים יותר מציפוי הלומינרס ונחשב כשלב הבא בציפויי החרסינה,, הוא עמיד בפני הכתמה ומעניק לשיניים מראה נפלא. עובי הציפוי הסטנדרטי של למינייט הוא כחצי מילימטר, הדבקת הציפוי על השיניים מצריכה השחזה מאוד קלה ושיוף מינימלי של השן.

יתכן שבשל הצורך להשחיז את השן, תיתכן הרדמה מקומית. התקנה מוצלחת של ציפוי למינייט דורשת מספר נמוך יותר של פגישות ואף ניתן לסיים את ההתקנה תוך פגישה או שניים.

ההבדל העיקרי בין ציפוי הלמינייט וציפוי הלומינירס הוא שהלומינרס נוצק לתבנית ונשלח למעבדה ורק לאחר מכן ניתן להרכיב אותם על השיניים. עם הלמינייט לעומת זאת יכול הרופא למקם בפה את כל הציפוי בבת אחת, דבר זה מאפשר להקטין את כמות הביקורים אצל הרופא וכתוצאה מכך גם את עלות הטיפול.

ציפוי שיניים קומפוזיט

הקומפוזיט כשמו כן הוא, חומר מרוכב והוא משמש בין היתר גם לביצוע סתימות לבנות. החומר מגיע במגוון צבעים ורופא השיניים יכול לבחור בצבע הרצוי, ובהתאם לצבע השיניים ולמראה הכללי שלהן. לא ניתן להשתמש בציפוי זה כדי להסתיר בעיות רציניות, הטיפול מתאים למטופלים שיש להם בעיה אסתטית קלה ולא בעיות חמורות. הקומפוזיט אפקטיבי בשינויים קטנים, נקודתיים, או כשבה הבאה על שיניים בודדות. לרוב, ציפוי חרסינה תיבחר כאפשרות המועדפת לטיפול בקשת השיניים כולה.

בחירת גוון לציפוי שיניים
בחירת גוון לציפוי שיניים

כמו כן, ציפוי זה עלול להישחק (דבר שלא קורה כאשר מבצעים ציפוי חרסינה או ציפוי לומינרס) ולכן צריך המטופל לתחזק את ציפוי השיניים באופן שגרתי ולבצע טיפול נוסף כל שנתיים וחצי בממוצע. ציפוי שיניים באמצעות קומפוזיט זול יותר מאשר שיטות אחרות. בדרך כלל הטיפול יתבצע במפגש אחד ללא צורך בעבודות הכנה או בשיתוף פעולה עם מעבדת שיניים.

חסרונו העיקרי של הקומפוזיט הוא בהיותו חומר סופח צבעים, ולכן ייתכנו שינויים בצבע השיניים במשך השנים.

בעיות העלולות לנבוע מציפוי השיניים לאורך זמן

יחידות הציפוי עלולות להישחק עם הזמן. הסיבה העיקרית לכך היא אי היכולת לשמור על השן יבשה בעת ביצוע האיטום.

בכדי שהאיטום יתבצע בצורה הטובה ביותר, על חלל הפה להיות מבודד מרוק במהלך ביצוע הטיפול. אצל ילדים למשל, הדבר מסובך יותר, משום שעם יכולת הריכוז המועטה שלהם, כמות מרובה של רוק יכולה להיווצר בכל פינה בפה.

ישנה בעייתיות בהתקנת ציפויי שיניים בילדים באופן כללי, ואחת הסכנות המרכזיות מצויות בשחיקת האיטום כאשר חלק מהאיטום נשאר על גבי השן, במקרה כזה הזיהום יכול להיווצר מתחת לאתר הפגיע, ומאוחר יותר כאשר יהיה עמוק יותר יידרש מילוי רב יותר.

מומחים רבים סבורים שאם קיים חשש שלא יהיה ניתן לבצע פעילות איטום אופטימלית, עדיף לחכות שהשן תגדל ושהילד יוכל לפתוח את הפה בצורה רחבה יותר, כך יתאפשר טיפול יעיל בהרבה עם גישה נוחה יותר.

חלופות לציפויי שיניים – יתרונות וחסרונות

הטיפול הדומה ביותר בתכליתו לציפוי חרסינה הוא ציפוי של שרף מרוכב. שרף מרוכב הוא חומר בצבע השן המשמש בדרך כלל ליצירת סתימות, אך יכול לשמש גם כציפוי שיניים. ניתן גם להשתמש בכתרים כדי לתקן את אותן בעיות שציפוי השיניים מתקן, אך זהו טיפול הרבה פחות שמרני עם פגיעה משמעותית בשן.

כמו כן, ישנם רופאים הנוהגים לצבוע באופן מחזורי, בכל שישה חודשים את תבנית השן בחומר המכיל אחוזי פלואוריד גבוהים ובכך למנוע את אפשרות הציפוי. שיטה זו הוכחה כיעילה לאטימת סדקים שונים בשיניים.

יתרונות של ציפוי שיניים על פני שיטות אחרות

כמובן שישנה סיבה טובה מאוד למה ציפוי שיניים מומלץ מאוד בטיפולים אסתטיים ולא רק:

ציפוי החרסינה עמיד מאוד

למרות עוביו הדק (נע בין 0.5 מ”מ ל-0.7 מ”מ) ותכונותיו השבריריות, מרגע שציפויי החרסינה השונים מוצמדים לשן, הם הופכים לחזקים מאוד. ציפוי מסוג זה מחזיק מעמד בדרך כלל בין 10-15 שנים (אם מטפלים בו כראוי בעזרת היגיינת פה טובה).

ציפוי שיניים מוצלח
ציפוי שיניים מוצלח

ציפוי החרסינה מדמה שן טבעית

שקיפות החרסינה מאפשרת לקבל מראה של שן טבעית בצורה הטובה ביותר, בניגוד לציפוי שרף מרוכב אשר נוטה להופיע בגוונים שאינם מבריקים.

ציפויי שיניים עמידים לכתמים

בניגוד לשרף מרוכב, חרסינה היא חומר קרמי חלק ואטום ולכן אינה מוכתמת מעישון או ממזון ונוזלים כהים.

סיכוי ההצלחה של ציפוי שיניים גובר במטופלים בריאים, בעלי מבנה פה תקין

ציפוי שיניים לא מתאים לכל אחד ולכל שן. חשוב לתאם בדיקת ייעוץ עם רופא השיניים לפני שתחליטו לקפוץ על הטיפול, אולי זה נשמע לכם מיותר אבל פגישת הייעוץ הזו תספק לכם הבנה רחבה יותר ותכוון אתכם לטיפול המתאים לכם ולהצלחה מרבית בתהליך!

להלן דוגמאות למקרים בהם סוגי שיניים או מטופלים מסוימים, אינם מועמדים ראויים לציפוי שיניים:

כאשר השיניים אינן בריאות לפני שאפשר יהיה לעשות ציפוי שיניים חשוב לבדוק שבסיס השיניים עצמו יהיה חזק ועמיד, ללא מחלות חניכיים או בעיות ריקבון למיניהן.

שיניים חלשות אם חלק גדול מהשן חסר או הוחלף מסיבה זו או אחרת, השן לא תהיה חזקה מספיק בכדי לתפקד עם ציפוי השיניים.

שיניים שאין להן מספיק אמייל על מנת לעבור ציפוי שיניים בצורה יעילה יותר, צריך שתהיה שכבת אמייל מספקת, מפני שהאיטום נדבק טוב יותר לשן בעלת ריכוז אמייל גבוה יותר.

מטופלים ששוחקים או מהדקים שיניים לא מומלץ להם לבצע ציפוי שיניים, שחיקה והידוק של השיניים בתדירות גבוהה יכולים לסדוק או אף לשבור את הציפוי.

מטופלים עם מנשך לא יציב לא יכולים לעבור את ההליך בהצלחה מפני שהציפוי לא יחזיק מעמד באופן הרצוי.

לקביעת פגישת התאמה לציפוי שיניים במרפאת השיניים של ד”ר אברבוך, צרו עמנו קשר בטלפון 072-3943-153, נתראה במרפאה 🙂

ד"ר אברבוך – מרפאת שיניים

רופא שיניים, ומייסד המרפאה

ד”ר אלכסנדר אברבוך הנו רופא שיניים D.M.D, בעל ניסיון רב בהשתלות וניתוחים מורכבים. הוא מייסד מרפאת השיניים של ד”ר אברבוך בראשון לציון והבעלים. תושבי ראשון לציון והסביבה מכירים אותו, את עבודתו ואת תרומתו לקהילה. תחת ידיו האמונות עברו אלפי מטופלים והיד כמו שאומרים, עוד נטויה.

עקבו אחרי

לקוחות ממליצים