fbpx

מה הקשר בין קלינאות תקשורת ליישור שיניים?

בניגוד לאמונה הרווחת, קלינאות תקשורת מטפלת לא רק בליקויי דיבור. היא יכולה לטפל ולעזור בבעיות בליעה, הנמצאות בבסיסן של בעיות שיניים רבות כמו שיניים עקומות ומנשך לקוי. בעיות שעשויות להשפיע מאוד על איכות החיים.

כיוון שתפקוד הפה הוא הוליסטי, לפעמים, רופאי השיניים צריכים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם קלינאי תקשורת.

הסיבות לבעיות דיבור

יש גורמים רבים להפרעות בדיבור, כמו:

  • בעיות בהפקה מוטורית של צלילים מסוימים
  • נזק מוחי
  • מומים מולדים כמו חך שסוע
  • קשיי שמיעה
  • או גנטיקה

למרות שרובנו מתייחסים לדיבור ברור כאל משהו מובן מאליו, למעשה זה תהליך מורכב שכולל שליטה על העצבים והשרירים ויכולת העיבוד של המוח. חלקים רבים משתתפים בהפקת הצלילים: הלשון, השפתיים, מיתרי הקול, הריאות, החך הקשה והרך, חלל האף וגם השיניים והלסתות.

קשיי דיבור מסוימים ניתנים לשיפור בשילוב של טיפולי קלינאות תקשורת יחד עם טיפול ליישור שיניים. אמנם יש ליקויי דיבור שלא קשורים לתחום האורתודונטיה אך רובם לא קשורים ישירות לשיניים וללסתות.

  • כדי להשמיע צלילים מסוימים הלשון צריכה לגעת בשיניים בצורה מסוימת או להתנועע בחופשיות בפה.
  • כדי לבטא עיצורים וצלילים בקבוצת העיצורים השורקים (כמו במילים: זמר או ספר) בצורה הנכונה – השיניים צריכות לשלוט בזרימת האוויר. אם השיניים לא ממוקמות במקום הנכון, עלולה להיווצר בעיה בהפקה נכונה של עיצורים אלה.
  • בעיות דיבור אחרות עלולות לנבוע מבעיית מנשך המתבטאת בבולטות יתר של השיניים העליונות לעומת התחתונות (overbite), או במרווח משמעותי בין השיניים הקדמיות.
  • בעיות מנשך אחרות יכולות להגביל את תנועת הלשון ולהשפיע על בהירות הדיבור.

ניתן לטפל בסוגים אלה של בעיות שיניים המשפיעות על בעיות הדיבור, באמצעות טיפול ליישור שיניים.

שיפור הדיבור באמצעות טיפול אורתודנטי ליישור שיניים

כאמור, טיפול אורתודנטי יכול לשפר את הדיבור, במקרים שבהם בעיית הדיבור נובעת בבסיסה מבעיה במיקום השיניים או במבנה הלסת.

היגוי לקוי של העיצורים השורקים – הגורם העיקרי לבעיה זו הוא בעיית ה-overbite. סיבה נוספת יכולה להיות רווח בין השיניים שמשבש את המיקום הנכון של הלשון ומאפשר לאוויר לברוח בזמן הדיבור, מה שיוצר צליל שורק.

פלטה ליישור שיניים יכולה לתקן את המנשך ולסגור את הרווחים בין השיניים.

הבלעת מילים – כדי ליצור מלים באופן נכון ולווסת את מהירות הדיבור, הלשון שלנו זקוקה לחופש תנועה בפה. אם מבנה הלסת או מיקום השיניים מגבילים את התנועה, יש סיכוי גבוה יותר לגמגום או לדיבור לא רהוט.

ברוב המקרים, פלטה יכולה ליישר את השיניים ולפנות מקום ללשון.

הגייה שגויה של עיצורים – כאשר השיניים לא ממוקמות במקום הנכון, זה עלול לגרום לקושי להפיק צלילים מסוימים, אם בכלל. לדוגמה, קושי בהפקת עיצורי חך קדמי ולשון כמו ט׳ או ד׳, הדורשים מגע של הלשון בשן.

טיפול ליישור שיניים מזיז את השיניים העקומות למקומן הנכון, במקום שבו הן צריכות להיות כדי לאפשר הגייה טובה יותר של עיצורים אלה.

יישור שיניים כהשקעה בביטחון העצמי ובבריאות

טיפול ליישור שיניים אינו תרופה קסומה לכל אתגרי הדיבור. יחד עם זאת, קלינאי תקשורת המטפלים בבעיות דיבור שונות, יכולים להמליץ על יישור שיניים כדי לפתור את בעיית הדיבור באופן משנה חיים.

היתרונות של הטיפולים ליישור שיניים לא מוגבלים לטיפול בדיבור בלבד. הביטחון העצמי שמתחזק מהחיוך היפה והשיניים הישרות ושיפור בריאות הפה – הם יתרונות משמעותיים נוספים שישפיעו על המטופלים כל החיים.

אל תתנו לקשיי דיבור הקשורים לאורתודונטיה להגביל את היחסים האישיים שלכם, את ההתקדמות בעבודה או את האפשרות להקנות לעצמכם את הדיבור הרהוט והברור ביותר עבורכם.

שיקולים נוספים

אנשים רבים, כשהם חושבים על סוגרים ליישור שיניים ודיבר, מודאגים יותר מהפוטנציאל של הטיפול האורתודנטי לשבש את הדיבור שלהם.

בתחילת הטיפול ליישור שיניים, הסוגרים או ה-Invisalign (יישור שיניים שקוף), יכולים לגרום לשיבוש ולדיבור קצת מצחיק, ואלה שכבר סובלים מהפרעת דיבור קיימת, עלולים להרגיש כאילו ההפרעה שלהם רק הוחמרה.

במציאות, לקוח קצת זמן עד שמתרגלים לתחושה של ההתקן ליישור שיניים שנמצא בפה, אבל ברגע שמתרגלים, הדיבור יחזור למצבו הנורמלי. לאחר סיום הטיפול ולאחר שהשיניים יתיישרו, סביר להניח שהמטופל יוכל להתחיל לדבר בצורה הרבה יותר ברורה מאי פעם.

Share on facebook
פייסבוק
Share on twitter
טוויטר
Share on print
הדפסה
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
שלח באי-מייל

עוד מאמרים:

דיקור סיני לחריקת שיניים

רפואה אלטרנטיבית שמבוססת על תורת רפואה מסין מאפשרת להתמודד עם סוגים שונים של בעיות בריאות. בין היתר, היא יכולה לסייע גם במקרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ד"ר אברבוך – מרפאת שיניים

רופא שיניים בכיר, ומייסד המרפאה

ד”ר אלכסנדר אברבוך הנו רופא שיניים D.M.D, בעל ניסיון רב בהשתלות וניתוחים מורכבים. הוא מייסד מרפאת השיניים של ד”ר אברבוך בראשון לציון והבעלים. תושבי ראשון לציון והסביבה מכירים אותו, את עבודתו ואת תרומתו לקהילה. תחת ידיו האמונות עברו אלפי מטופלים והיד כמו שאומרים, עוד נטויה.

עקבו אחרי

לקוחות ממליצים