fbpx

טיפולי שיניים בעת התמודדות עם מחלה קשה

כאשר בן אדם מאובחן עם מחלה קשה, כל הכוח הנפשי והזמן שלו מנווט לטיפול במחלה, במרוץ כנגד הזמן לטיול הכי נכון ויעיל במחלה. אם כאשר חולה מגלה כי הוא סובל ממחלת סרטן העור או כל מחלה ממאירה אחרת, הוא לא תמיד מודע לכך שעליו לטפל בבעיות השיניים והחניכיים לפני שהוא מתחיל בטיפול ארוך וeav במחלת הסרטן.


הקדמת טיפולי שיניים לתחילת הטיפול במחלה

למה שנתמקד דווקא בבעיות המינוריות, כמו טיפולי שיניים, אם כנגד עינינו עומד האבחון הנורא של המחלה הממאירה? כל חולה סרטן צריך לעבור בדיקה אוראלית ולקבל טיפול אוראלי מונע, לפני תחילת הטיפול הכימותרפי המתוכנן.

במחקרים הוכח כי כ- 40% מהמטופלים בכימותרפיה יסבלו מתופעות לוואי שונות בחלל הפה  – דלקות ברירית, דימום וזיהומים שונים. תפקידו של המטופל ורופא השיניים שלו להקטין ככל האפשר את הסיכויים לזיהומים אלה, טרם תחילת הטיפול. חשוב מאוד לעבור בדיקה אצל רופא שיניים ושיננית טרם תחילת הטיפול כי כל אזור מזוהם בפה, העלול להיות מקור לזיהום עתידי, החל מזיהום פריודונטלי, ועד שן שבורה או מוגלתית. זיהומים אלה יכולים רק להחמיר את מצבו של החולה כאשר הוא יתחיל בטיפולים והמערכת החיסונית שלו תהפוך לחלשה הרבה יותר.
מרגע תחילת הטיפול הכימותרפי החולה חשוף יותר לזיהומים שונים, ולכן לא מומלץ לבצע שום טיפולים אורליים, אלא אם מדובר במקרה חירום חריג. 

טיפולי שיניים לחולים אונקולוגיים מכוסה חלקית ע"י קופות החולים


חולים רבים אינם מודעים כי טיפולי שיניים לחולים אונקולוגיים מקנים זכאות להחזרים מקופות החולים. הכללים משתנים מקופה לקופה, ובהתאם למחלה ממנה סובל המבוטח. אך ההחזרים ניתנים בין בחרתם בטיפול במרפאת שיניים פרטית, טיפול במסגרת בית החולים או מרפאת השיניים של הקופה. הידעתם כי מאובטחים לאחר טיפול כימותרפי או קרינתי זכאים לטיפול משקם ומשמר באקריל עד שנתיים מתום הטיפולים? בררו במרפאת האם שלכם איזה מסמכים עליכם להמציא על מנת לקבל החזר על טיפולי השיניים שלכם.

טיפ מרופא שיניים לכל המתמודדים עם מחלת הסרטן:

טיפולים במחלת הסרטן מלווים במערכת החיסונית חלשה, ואף בעיות קרישיות. זה עלול להביא לדימום בחלל הפה, בעקבות צחצוח שיניים. הימנעו משימוש בחוט דנטלי ומברשת שיניים עם סיבים קשים. חשוב להמשיך לצחצח שינים, ולנקות את הלשון על מנת למנוע זיהומים, אבל מומלץ לעשות זאת במברשת שיניים רכה והברשה עדינה.

זכרו, המצב הנפשי בעת איבחון המחלה והטיפול המייגע בה, במקרים רבים גורמים להופעת תופעות הלוואי האוראליות. אך לפני כל ביקור אצל רופא שיניים במהלך הטיפול במחלה, יש להתייעץ עם הרופא האונקולוג.

Share on facebook
פייסבוק
Share on twitter
טוויטר
Share on print
הדפסה
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
שלח באי-מייל

עוד מאמרים:

דיקור סיני לחריקת שיניים

רפואה אלטרנטיבית שמבוססת על תורת רפואה מסין מאפשרת להתמודד עם סוגים שונים של בעיות בריאות. בין היתר, היא יכולה לסייע גם במקרים

כל הסיבות ליישור שיניים

כולם יודעים ששיניים לבנות וישרות להפליא יוצרות תמונות סלפי מלהיבות, אבל הסיבות בגינן מומלץ על יישור שיניים, הן עוד יותר מכריעות. טיפול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

ד"ר אברבוך – מרפאת שיניים

רופא שיניים בכיר, ומייסד המרפאה

ד”ר אלכסנדר אברבוך הנו רופא שיניים D.M.D, בעל ניסיון רב בהשתלות וניתוחים מורכבים. הוא מייסד מרפאת השיניים של ד”ר אברבוך בראשון לציון והבעלים. תושבי ראשון לציון והסביבה מכירים אותו, את עבודתו ואת תרומתו לקהילה. תחת ידיו האמונות עברו אלפי מטופלים והיד כמו שאומרים, עוד נטויה.

עקבו אחרי

לקוחות ממליצים